Príčiny a spôsoby liečby androgénnej alopécie u mužov

Nie každý človek pozorne sleduje zdravie svojich vlasov, ako to robia ženy. Je však potrebné, aby sa objavili alarmujúce príznaky, ktoré hovoria o problémoch s vlasmi, a zástupcovia silnejšieho pohlavia začínajú panike. Jedným z najzávažnejších ochorení je androgénna alopécia u mužov, v ktorej vlasy hojne vypadávajú a postupne vytvárajú pôsobivé plešaté oblasti v rôznych častiach hlavy. Ak chcete začať boj proti tejto špecifickej chorobe by malo byť čo najskôr. Potom budú šance na vyhnutie sa úplnej plešatosti veľmi vysoké.

Mechanizmus ochorenia

Medzi predstaviteľmi silnejšieho pohlavia sú šťastní ľudia, ktorí do veľmi vysokého veku majú nádherné vlasy - aj keď úplne sivé, ale silné a silné. Samozrejme, nie každý má to šťastie, a preto sa s vekom mnohí muži dozvedia známky, ktoré hovoria o začiatočnej plešatosti. Hormonálne zmeny najčastejšie vedú k androgénnej alopécii (nadbytok androgénových hormónov).nie je to však vždy tak.

Tendencia k vypadávaniu vlasov môže byť zdedená. Preto, ak otec trpel touto patológiou, syn, s najväčšou pravdepodobnosťou, bude tiež nútený bojovať s androgénnou alopéciou.

Pravdepodobne ste počuli o hormóne, ako je testosterón, ktorý je súčasťou androgénnej skupiny. Je zodpovedný za vonkajšie prejavy „mužskosti“: hojná vegetácia na tele, postava, pevné svaly. V priebehu času androgény začínajú inhibovať rast vlasov. Testosterón, dostať sa do buniek koreňovej zóny, pod vplyvom špeciálneho enzýmu sa zmení na dihydrotestosterón. Je to on, kto spomaľuje, a potom zastaví opätovný rast vlasov, ovplyvňuje kvalitu a farbu vlasov. Vlasy sa začínajú podobať vegetácii pokrývajúcej telo.

Je dôležité, aby sa pri takých významných zmenách hladina testosterónu v krvi mohla pohybovať v normálnom rozsahu, zatiaľ čo ukazovateľ dihydrotestosterónu sa často ukáže byť viac ako povolený limit. Zvýšená citlivosť vlasových folikulov na tento hormón môže byť tiež katalyzátorom androgénnej alopécie.ako aj nadmernú aktivitu enzýmu, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón.

Mimochodom. Androgénna alopécia sa vyskytuje aj u žien. V tomto prípade je obvyklé hovoriť o strate reťazcov mužského typu.

Symptómy a štádiá

Alarmujúci zvon a najzreteľnejší znak hroziacej plešatosti sa považujú za mužskú stratu vlasov na hlave. Prvá línia rastu vlasov na čele má spravidla androgénnu alopéciu.

Postupne získava obrysy písmena M, po ktorom sa ostré rohy vzoru pohybujú do oblasti koruny. Po temechki a chrámy plešatosti dosiahne zadnej časti hlavy. Vlasy v tejto zóne sú najodolnejšie voči dihydrotestosterónu.

Kvôli tejto vlastnosti sú muži často ponúkaní, aby preniesli pramene z krku na korunu, ak je situácia absolútne poľutovaniahodná.

Súbežne so zvýšeným chĺpkom sa vlasy stávajú otupenejšími, krehkými, kučery sa stenčujú a pomaly rastú. Spravidla sa proces plešatosti vyvíja v štandardnom vzore. Z tohto dôvodu sa androgénna alopécia niekedy nazýva alopécia (vzor). Zvyčajne sa vyberie 7 štádií ochorenia:

 1. Vzhľad plešatých škvŕn na okrajoch chrámov a čela.
 2. Vznik druhu trojuholníka z holohlavých miest, ktoré sa pohybujú o pár centimetrov korune.
 3. Aktívnejšie vypadávanie vlasov vo fronto-temporálnych zónach, strata prvých prameňov na temechke.
 4. Tvorba jasných oblastí postihnutých androgénnou alopéciou: 2 - na čele a chrámoch, 1 - na korunke.
 5. Vymazanie hraníc medzi holými miestami. Plešatá oblasť pripomína podkovu.
 6. Ešte viac obyčajná plešatosť na vrchole, čele a chrámoch.
 7. Konečná tvorba plešatosti vo forme podkovy na hlave.

niekedy na mieste lokalizácie plešatých miest Androgénna alopécia typu U (chrámy a čelo tenké), v tvare O (plešatý na temechke), zmiešaný vzhľad (rovnomerné vypadávanie vlasov po celej hlave, s prízvukom v temporo-parietálnej oblasti).

Príčiny

Vývoj androgénnej alopécie ovplyvňujú nielen zmeny súvisiace s vekom a genetická predispozícia. Tieto faktory môžu vyvolať hormonálnu nerovnováhu a vypadávanie vlasov:

 • chronické ochorenia, pretrvávajúce infekcie;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • problémy s urogenitálnym systémom;
 • užívanie určitých liekov;
 • konštantné napätie;
 • nevyvážená výživa;
 • zlé návyky.

Varovanie! Zvyčajne kombinácia niekoľkých príčin vedie k androgénnej vypadávaniu vlasov.

diagnostika

Pánske vlasy, rovnako ako ženy, môžu byť z rôznych dôvodov tenké. Preto je stanovenie presnej diagnózy základom úspešnej liečby ochorenia. Ak chcete zistiť, že strácate vlasy v dôsledku androgénnej alopécie, pomôžu vám rôzne testy. Veľmi informatívne v tomto ohľade, krv pacienta. Okrem všeobecného a klinického výskumu budete pravdepodobne odovzdávať:

 • hladiny hormónov štítnej žľazy;
 • indikátor mužských pohlavných hormónov;
 • počet B a T lymfocytov;
 • syfilis a iné testy.

Aby bolo možné podrobne študovať stav prameňov a koreňov, lekár vás môže odkázať na mikroskopiu vlasového hriadeľa a peelingu, biopsiu a vyšetrenie plesňových infekcií, ako aj test praku (ťahanie vlasov bez významného úsilia), iné postupy na potvrdenie androgénnej alopécie. To všetko vám umožní predpísať liečbu, ktorá je čo najúčinnejšia vo vašom prípade.

liečba

Proces liečby androgénnej alopécie u mužov by mal vždy začínať aplikáciou na trichológa alebo dermatológa a na ďalšiu diagnózu. Vzhľadom na výsledok musí lekár vybrať komplex liekov a / alebo predpísať niekoľko procedúr pre vlasy.

Nezávislé úsilie nebude zbytočné: udržiavanie zdravého životného štýlu, používanie výrobkov špeciálnej starostlivosti, a to aj z pokladnice populárnej múdrosti.

Vybrané prostriedky musia pôsobiť v rôznych smeroch:

 • zastaviť ďalšie vypadávanie vlasov;
 • pracovať s vlasovými folikulami;
 • stimulovať rast nových oblastí;
 • zlepšiť kvalitu vlasovej štruktúry.

Zároveň je potrebné bojovať proti príčinám androgénnej alopécie. Je možné, že je potrebné užívať hormóny. V každom prípade by ste nemali dúfať v rýchly výsledok: vlasy nebudú rásť, ako by to bolo v mágii. Je dôležité, aby ste prestali začínať v polovici, pracujú pre kumulatívny výsledok.

Varovanie! Úplne vyliečiť androgénnu alopéciu u mužov je nemožná. Mnohé produkty - ľudové, profesionálne a dokonca aj fyzioterapia - pomáhajú zastaviť vypadávanie vlasov a zlepšiť ich stav, ale nie na odstránenie plešatosti.

Ak sú vlasy v havarijnom stave alebo máte záťaž dedičnosti, účinne sa zbaviť plešatosti bude len transplantáciou prameňov.

Lekáreň znamená

Miracle pilulky, ktoré by okamžite pomohli eliminovať androgénnu alopéciu neexistuje. Spravidla Lekári predpisujú lieky, ktoré regulujú hladiny hormónov. Medzi takéto nápravné opatrenia patria:

 • finasterid - v závislosti od výrobcu bude 30 tabliet stáť 230-350 rubľov;

 • Alfinal - Podobný balík stojí asi 420 rubľov;

 • Proscar - cena je približne 380 rubľov za 14 tabliet a 640 rubľov za 28 kusov;

 • Penester - Dostupné v baleniach po 30 a 90 tabliet (480 a 1250 rubľov).

Nie je možné predpísať žiadne lieky na vlastnú päsť! Všetky lieky, ktoré sa používajú na androgénnu alopéciu, vážne ovplyvňujú telo a pri nesprávnom používaní môžu spôsobiť komplikácie.

Okrem toho môžete zlepšiť stav vlasov. použitie lokálnych liekov, ktoré môžu zastaviť rozvoj androgénnej alopécie. Medzi nimi sú:

 • Generolon - 2% a 5% sprej s minoxidilom pomáha mužom vyrovnať sa so stratou vlasov v korunke. Náklady - 530-650 rubľov pre 60 mililitrov;

 • tselestoderm - cena hormonálnych látok proti androgénnej alopécii (masť alebo krém) začína od 230 rubľov na skúmavku;

 • ALERANA - šampón na aktiváciu rastu vlasov s výťažkami zo šalvie, lopúcha, oleja z rozmarínu, čajovníka a ďalších zložiek slúži ako prevencia pred vypadávaním vlasov. Náklady sú okolo 400 rubľov.

Ľudové cesty

Ak si myslíte, že recenzie, masky a mlieka na domáce recepty dobre posilniť korene a stimulovať vlasové folikuly. Tieto činidlá však nemôžu ovplyvniť genetiku alebo hormóny, preto sa v prípade androgénnej alopécie používajú ako dodatočné alebo profylaktické opatrenia. Takéto prostriedky sa považujú za účinné:

 1. Bylinný šampón. Pripojte chmeľové šišky, koreň lopúcha a kalamus. Pomery sú 4: 1: 1. Všetky zložky sa musia vysušiť. Nalejte hrsť zmesi s litrom vriacej vody a varte 10 minút. Nechajte ho variť pol hodiny. Filtrovať a umývať si vlasy každý druhý deň, vždy opláchnite vlasy na konci procedúry.
 2. 2-v-1: pleťová voda a oplach. V boji proti plešatosti spôsobenej androgénnou alopéciou používajte zmes podošvy a žihľavy. Mix byliniek v rovnakom pomere, odmerajte lyžicu kolekcie a naplňte ju vriacou vodou. Nádobu ihneď zabaľte. Trvajte na tom asi hodinu, potom kmeň. Vmasírujte do pokožky hlavy alebo opláchnite vlasy po umytí (na druhý účel sa koncentrát môže riediť čistou vodou).
 3. Alkohol tinktúra z feferónky. Zabraňuje ďalšiemu rozvoju androgénnej alopécie stimuláciou krvného zásobenia a urýchľovaním rastu vlasov. Ak chcete pripraviť, mletie jeden pod a vyplňte ju s pol pohára vodky. Po jednom dni sa nástroj môže trieť do holých miest. 30 minút po aplikácii si opláchnite vlasy.
 4. Ramsonova maska tiež pomáhajú v boji proti plešatosti z androgénnej alopécie. Mletie rastliny s koreňom, otočiť všetko do kaše. Po 40 minútach rozotrite na plešaté škvrny, opláchnite šampónom na vlasy. Pravidelne opakujte.

Znížiť prejav androgénnej alopécie, trieť cibuľovú šťavu, lopúch alebo ricínový olej do pokožky hlavy.

Alternatívne metódy

Organizmus, ktorý nemá živiny, je menej náchylný na negatívne faktory, vrátane tých, ktoré vyvolávajú androgénnu alopéciu.

Predpísať priebeh vitamínovej terapie a špecifické lieky by mali byť výlučne lekárom, pretože aj multivitamínové komplexy s nevhodným používaním môžu poškodiť zdravie.

Okrem toho takéto fyzioterapeutické postupy pomôžu zastaviť vypadávanie vlasov a redukovať prejavy androgénnej alopécie, vrátane:

 • galvanizácia - zvýšenie priepustnosti plavidiel v dôsledku ich vystavenia slabým výbojom elektrického prúdu;
 • mezoterapia - Zlepšenie výživy folikulov v dôsledku injekcie pod kožu injekciami vitamínových koktailov;
 • masáž - stimulácia krvného obehu, ktorá má dobrý vplyv na stav a rast vlasov;
 • laserová terapia - Účinok ultrafialového a infračerveného žiarenia má pozitívny vplyv na metabolické procesy a pomáha zastaviť rozvoj androgénnej alopécie;
 • elektrotrihogenez - aktivácia vlasových folikulov elektrostatickým poľom.

Dôležitý bod! Fyzikálna terapia androgénnej alopécie je obzvlášť účinná v kombinácii s liečbou, ale je prakticky bezmocná proti dedičnej alopécii.

prevencia

Androgénna alopécia sa nezrúti na hlave rýchlo a ako by nikde. Problém "dozrieva" na dlhú dobu, po ktorom sa štruktúra vlasov zhoršuje a začínajú intenzívne vypadávať.

Rovnako ako pri iných ochoreniach. prevencia zohráva dôležitú úlohu. Bohužiaľ nie je 100% zárukou, že sa nestretnete s androgénnou alopéciou. Ale významne znížite riziko vzniku ochorenia av prípade ochorenia zvýšite šance na úspešnú liečbu. Podľa týchto ukazovateľov možno dobrú profylaxiu porovnať s časom očkovania.

Jedným z hlavných odporúčaní pre udržanie zdravého životného štýlua nie občas, ale neustále. Vzdať sa zlých návykov, ktoré vyvolávajú androgénnu alopéciu, cvičiť, pravidelne chodiť na čerstvom vzduchu.

Zdá sa - nič zložité, ale to, čo sila vôle vyžaduje dodržiavanie týchto pravidiel u mužov!

Okrem toho rovnováhu vašej stravy. Prevencia androgénnej alopécie bude kompletnou stravou bohatou na proteíny, vitamíny, minerály. Je žiaduce opustiť hojnosť vyprážané, mastné, korenené jedlá, konzerváciu, znížiť množstvo kávy opitý.

Aby sa odstránili nutričné ​​nedostatky, užívajte vitamínové komplexy (napríklad mužský vzorec posilnite vlasy). Pravidelne chodíte na masáž hlavy. Stimuluje krvný obeh a zlepšuje rast vlasov.

Noste klobúk v zimena ochranu vlasov pred vystavením chladu. Starajte sa aj o pramene z tepla, umyte ich len teplou vodou. Použite hrebeň, ktorý nepoškodzuje pokožku, a vyberte si prípravok na starostlivosť o vlasy.

Liečba androgénnej alopécie u mužov je ťažká, dlhá a často veľmi drahá. Ale výsledok nedosiahne len toho, kto bude sedieť nečinne. Moderné profesionálne technológie a laboratórni vývoj vedci môžu znížiť vypadávanie vlasov, obnoviť normálne fungovanie folikulov, zastaviť rozsiahle plešatosti.

Ako viditeľný a dlhodobý účinok bude závisieť okrem iného od starostlivosti o vlasy a od spôsobu života všeobecne. Ak chce človek držať vlasy, musí konať komplexne, dôsledne a vždy v tandeme so svojím lekárom.