Či je farbenie vlasov škodlivé: názor profesionála. Časť 2

Naďalej sme sa zoznámili s modernými farbivami, aby sme zistili, koľko škodlivé farbenie vlasov, Prvá časť sa nachádza tu. A dnes sa dozvieme o polostálych a trvalých farbivách a ich účinku na vlasy.

Popupermanent (non-amoniak) farbivá: je to škodlivé pre vlasy?

V tejto forme farbív sa často používajú priame aj bezfarebné molekuly, ktoré sa javia ako farba až po vstupe do vlasovej kôry. Tento typ farbív sa vyrába na báze krému, gélu alebo oleja. Obvykle sa aktivuje pomocou emulzií 1,5-4%, ale môže sa použiť s vyšším percentom oxidácie 6-9%. Teda semipermanentné farby môžu farbiť nielen tón na tón, ale tiež zosvetliť o 2-3 tóny, keď sa zmiešajú s vysokým percentom oxidu.

Tmavé odtiene polostálych farbív sú skôr odolné ako priame farbivá, ale svetlé odtiene sa zmývajú po 5-15 umývaní vlasov. Všetko samozrejme závisí od toho, ako sa porézne vlasy - farba z poškodených vlasov rýchlo zmyje.

Nemali by ste byť zmätení tým, že by ste si na obale prečítali drahocenné slovo „bez amoniaku“ - v kompozícii nie je skutočne žiadny amoniak, ale existujú aj iné alkalické prvky, ich náhrady, nazývajú sa amíny (etanolamín, monoetanolamín, demyetanolamín atď.). Amíny sú oveľa drahšie ako amoniak, pretože majú miernejší účinok na vlasovú štruktúru. Pri farbení vlasov polotrvalých prostriedkov pomaly otvárajte kutikulu, cez šupinatú vrstvu dosiahnuť kôry, kde vytvárajú spojenia. Potom molekuly farbiva vykazujú farbu a sú fixované v dôsledku expanzie objemu.

Pri použití farbív bez amoniaku sa pH vlasov a pokožky môže zvýšiť na 7-9. To je dôvod, prečo by ste mali určite používať po farbení špeciálne šampóny a kondicionéry s kyslým pH. Umožní to:

  1. normalizovať rovnováhu pH vlasov a pokožky
  2. stabilizovať farebné molekuly
  3. zastaviť alkalické procesy
  4. zatvorte kutikulu a pridajte vlasom extra lesk

Táto položka - opláchnutie farby šampónom s kyslým pH - je veľmi dôležitá a musí byť prítomná vo vysoko kvalitných farbách na vlasy. Dokonca aj zdravé a husté vlasy môžu doslova zmrzačiť, nehovoriac o tenkých a poškodených.

Trvalé farbivá: čo je v nich škodlivé?

Tento typ farbiva vám umožní vyrovnať sa aj s tými najťažšími úlohami - od najtmavších odtieňov až po presné odtiene až po sivú sivú farbu a rozjasnenie na 4 tóny. Amoniak je prítomný v zmesi činidiel spravidla nie viac ako 15% v 25% vodnom roztoku. Má krémový základ a pracuje s oxidantmi akejkoľvek saturácie.

Amoniak farba kutikuly sa otvára oveľa rýchlejšie ako čpavok bez farby - nie viac ako 10 minút. Ďalšia schéma fixácie a manifestácie farebnej molekuly zodpovedá pôsobeniu semi-permanentnej farby.

Takéto farbivo sa zmýva rôznymi spôsobmi - všetko opäť závisí od zvolenej farby a stupňa pórovitosti vlasov. Permanentné farbivá majú zásadité pH 11.

Tieto farbivá nasýtené užitočnými zložkami neposkytujú terapeutický účinok na vlasy z jedného jednoduchého dôvodu - táto starostlivosť jednoducho nestačí na silný účinok amoniaku. Najčastejšie uvádzané na obale vitamínov, olejov a minerálov nie sú nič viac ako marketingový trik. Ich koncentrácia je taká malá, že nevydrží farbenie a doslova popáleniny na vlasoch. Zvlášť, keď sa používajú vysoké percentá oxidačných činidiel. Nanešťastie nie je možné do takýchto náterov vložiť viac účinných látok, pretože to bude rušiť proces farbenia vlasov (sivé vlasy sa nebudú brať alebo bude zlé čistenie).

Vlasy samy o sebe naznačujú: potom prečo pridávať tieto starostlivé zložky vôbec, ak nedávajú pozitívny výsledok?

Faktom je, že existujú 3 dôvody:

  1. pritiahnuť pozornosť kupujúceho červenými slovami
  2. znižujú účinky amoniaku a vytvárajú kozmetický účinok na vlasy
  3. niekedy sa používa na zlepšenie lesku na vlasy

V záverečnej tretej časti vám povieme, či je bezpečné farbiť si vlasy farbivom čpavku, alebo jeho negatívny vplyv na štruktúru vlasov nie je nič viac ako mýtus.