Ako vlasy rastú na hlave a čo je fáza rastu vlasov je dôležité pre každého, kto to vie

Vlasy na tele človeka rastú počas života, ale pre každého je to iné. Niekto rýchlo, "akoby akoby skočil" a niekto už niekoľko rokov neúspešne pestuje prámik na opasok. Rýchlosť procesu závisí od mnohých faktorov: dedičnosti, zdravia, životného štýlu, životného prostredia. Závisí to aj od veku a pohlavia. Odrážajúc, ako vlasy rastú na hlave, mnohí sa mylne domnievajú, že každý vlas sa neustále rozširuje, až kým nevypadne. Medzitým počas celého životného cyklu prechádzajú 3 fázy vývoja.

Štruktúra vlasov

Krásny, dobre upravený účes pomáha vytvoriť príjemný prvý dojem pri stretnutí. Ale vlasy sú dôležité nielen pre jeho estetickú funkciu. Chráni telo pred škodlivými účinkami prostredia, udržujú optimálnu rovnováhu teploty. V maternici sa začína tvoriť pokožka hlavy. Potom táto chmýří neobsahuje pigmenty. Farbivá sa objavujú v štruktúre neskôr, pred objavením sa dieťaťa.

Mimochodom. Ľudové znamenie uvádza: pálenie záhy počas tehotenstva je známkou toho, že má dieťa s hustými, bohatými vlasmi. Vedci vyvracajú špekulácie, vysvetľujú: počet, farbu a štruktúru vlasov položenú na genetickej úrovni.

Ďalej sú prvé mäkké kučery nahradené tuhším. Každý dospelý, zdravý, silný vlas má približne rovnaké chemické zloženie:

 • 78% proteínu;
 • 15% - voda;
 • 6% - lipidy;
 • 1% - pigment.

Problémy s vláknami narušujú optimálnu rovnováhu. Zdravé, lesklé vlasy sa často nazývajú "živé". Je tu však paradox: len vonkajšia časť (jadro), ktorej stav muži a ženy starostlivo sledujú, pozostáva z mŕtvych buniek. Žiť - ten, ktorý je skrytý pod kožou a je zodpovedný za štruktúru, rýchlosť rastu kučier. Nazýva sa cibuľa alebo koreň.

Hrebeň vlasov je vytvorený z troch vrstiev:

 1. Kutikula - vonkajšia časť. Chráni vlákna pred vonkajším poškodením, dodáva hladkosť, lesk. Je to mierka (doska), smerovaná od koreňov až ku špičkám. Každá bunka obsahuje mastnú kyselinu. Vzhľadom k tomu, v normálnom stave, váhy dobre priliehajú k sebe a tiež sa stanú vodotesné. Kyselina sa nevymyje, ale je vystavená chemickému pôsobeniu, kvôli čomu sa dosky oddelia, čím sa vytvoria dutiny.
 2. Cortex, aka kortikálna vrstva - stredná, najzákladnejšia časť. Zodpovedá za pružnosť kučier, pevnosť, farbu. Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry mozgovej kôry sú pramene rovné alebo kučeravé (toto je uložené geneticky). Nedostatok vrstvy vyvoláva krehkosť.
 3. Medulla, alebo medulla, je stredom vlasového drieku. Sila a objem vlasov závisí od stupňa vývoja. Z tohto dôvodu je ťažké pestovať chlpaté vlasy, ak nie je dedičná predispozícia.

Zaujímavý fakt:na hlave muža je asi 100-150 tisíc chlpov. Prírodné blondínky a blondínky sa môžu pochváliť najhrubšími vlasmi.

Koreň je neviditeľná časť akéhokoľvek vlasového hriadeľa, obklopený koreňovým puzdrom. Spolu tvoria folikul. Koreň sa nachádza v pokožke hlavy v hĺbke asi 2,5 milimetrov. Žiarovka obsahuje živé bunky, ktorých rozdelenie zabezpečuje rast kučier. K tomu obvykle dochádza pri rýchlosti 0,2 až 0,4 milimetrov za deň. Prečítajte si viac o rýchlosti rastu vlasov.

Folikul prijíma potravu z obehového systému cez dermálnu papilu, dôležitý prvok celej štruktúry. Ak zomrie, zomrie celý vlasový hriadeľ.

Tvar folikulu závisí od vzhľadu kučier:

 • z kola rastú rovno;
 • z oválu - kučeravé;
 • kučeravé pramene pochádzajú z plochého vlasového folikulu.

S funkciou folikulov spojených fáz rastu vlasov na hlave. Toto sú štádiá životného cyklu, opakované pre každú srsť od narodenia až po prirodzenú stratu.

Dôležité pre krásu vlasov sú mazové žľazy, ktoré prechádzajú okolo folikulu. Ich nesprávna práca robí normálne vlasy suché alebo naopak mastné.

Pozri tiež: najlepšie šampóny na rast vlasov.

Fázy, fázy rastu

Cyklický rast prameňov sa často porovnáva s rozvojom rastlín vysadených v krajine. Na jar je položený základ, vznik koreňov. V lete prichádza čas aktívneho rastu, ktorý je možný vďaka správnej výžive. Jeseň je obdobím pomalého, postupného zániku. Podobná situácia s vlasmi.

Vedci rozlišujú takéto opakujúce sa štádiá rastu vlasov:

 1. Anagén - štádium rastukeď je súčasne až 90% všetkých vlasov hlavy. Bunky v žiarovke sa aktívne delia. Vďaka tomu sa vlasový driek predlžuje každý deň, čím sa získa uhol sklonu od 10 do 90 °. Obdobie Anagenovo - najdlhšie trvá od 2 do 5 až 6 rokov. Predpokladá sa, že v priebehu tohto štádia rast tyčinky nie je podrobený korekcii pomocou starostlivosti.
 2. Katagen - prechodné obdobie 2 až 4 týždne. Delenie buniek a rast tyče sa zastaví. Krv už nepreniká do folikulu, je skrátená, pokrčená, pohybuje sa bližšie k povrchu kože. V tomto štádiu nie je súčasne prítomných viac ako 1 - 3% všetkých chlpov.
 3. Telogén - odpočinková fáza, ktorá trvá približne 3 mesiace. Doba odpočinku vlasového folikulu. Zastarané vlasy môžu vypadnúť s miernym fyzickým dopadom. Toto sa stane, keď sa namiesto toho začne klásť nová tyč. Existujú 2 fázy telogénu:
 4. skoré zastavenie rastu;
 5. neskoro - spád. Norm - 50-100 jednotiek za deň.

Potom všetko začína opäť od anagénnej fázy, kedy sa nový folikul tvorí v rovnakom folikule a potom rastie. Cyklus sa opakuje asi 25 krát. Podľa iných výpočtov, z jedného vaku v osobe na celý život rastie z 20 až 30-40 vlasových prútov, ktoré sa navzájom nahrádzajú.

Mimochodom. Z rastových štádií závisí vzhľad celého účesu. Najjednoduchšie je dostať prameň pod pás v mladom veku, pretože pri každom novom cykle sa struny skracujú. Po 30 rokoch sa ich tempo rastu spomaľuje.

Ako rastú vlasy u novorodenca

Prvé vlasy sa tvoria na hlave nenarodeného dieťaťa od asi 4-5 mesiacov tehotenstva. Po objavení sa strúhanky, chmýří vypadne po 1-2 mesiacoch, namiesto toho rastú nové pramene. Častý výskyt u detí v prvom roku života sa vyvíja, keď sa na hlave vytvárajú chĺpky.

Najčastejšie - zo zadnej časti hlavy, pretože väčšinu času novorodenec trávi ležať na chrbte. Zabrániť procesu pomôže pravidelné otáčanie dieťaťa na jeho strane, bruško.

Ak vlasy novorodenca rastú zle, rodičia by mali:

 • robiť pravidelnú masáž hlavy mäkkou kefou;
 • kúpať dieťa odvarom reťaze, harmanček, žihľava - za predpokladu, že neexistuje alergia;
 • umývať hlavu dieťaťa nie šampónom, ale detským mydlom;
 • vyvážiť jedlo dojčiacej matky alebo dieťaťa, ktoré konzumuje zmes;
 • vylúčiť na lekárskej prehliadke krivicu, metabolické poruchy.

Dlhé tradície holenia detského plešatca sú jeho prvé narodeniny. Predpokladá sa, že to prispieva k vzniku hrubšej vlasovej línie. Pediatri, trichológovia, kaderníci sú však jednohlasní: holenie neprináša požadovaný účinok, pretože počet folikulov sa nezvyšuje.

Ale tento postup pomáha odstrániť prvý chmýří, je lepšie hrebeň kôry z pokožky hlavy. Vlasy potom rastú rovnomernejšie vo všetkých oblastiach. Vlastne, ak dieťa pred rokom nikdy nebolo prerezané.

Dievčatá do 3 rokov by nemali prýmky tesne priliehať: chĺpky sa môžu objaviť v chrámoch. Z tohto dôvodu mnohí rodičia dávajú prednosť dievčatám, aby mali krátky účes. Detské kadere vyžadujú jemnejšiu starostlivosť ako dospelí. Plná srsť vytvorená u dieťaťa do 11 rokov.

Ako rastú vlasy na hlave u mužov a žien

Miera regrowth závisí od rôznych faktorov: dedičnosť, zdravie, počet rokov žil a dokonca aj pohlavie. Vedci dospeli k záveru, že tento proces je u žien pomalší. Rôzne a trvanie "života" vlasového hriadeľa. Na pánskych hlavách sa remienky obnovujú každé 2 roky, pre dámy - po 4-5 rokoch.

Zaujímavý fakt: je dokázané, že medzi obyvateľmi Ázie je rast vlasov najrýchlejší. Európania sa na tomto mieste umiestnili na druhom mieste.

Zástupcovia spravodlivého sexu musia starostlivo sledovať hormonálne pozadie. Tehotenstvo, obdobie kŕmenia, dokonca menštruácia, vyvrcholenie vedie k narušeniu. Výsledkom je spomalenie rastu vlasov.

Tiež sa zhoršil proces opätovného rastu:

 • nesprávne vybrané kozmetické výrobky na starostlivosť o vlasy;
 • časté pokusy s výskytom: sfarbenie, curling.

Pramene na hlave mužov rastú rovnakým tempom ako brada. Po 40 rokoch sa aktivne zvyšuje vegetácia tváre, ale vedcom sa to zatiaľ nepodarilo vysvetliť.

Tiež muži a ženy Je potrebné pamätať na ďalšie dôvody, ktoré zastavujú prirodzený rast:

 • Nedostatočná výživa, nedostatok vitamínov (odporúčame prečítať si prehľad najlepších vitamínových komplexov pre rýchly rast vlasov);
 • hypotermia alebo častý pobyt na slnku bez čelenky;
 • choroby vnútorných orgánov;
 • dlhodobé užívanie určitých liekov;
 • nepriaznivý životný štýl: fajčenie, alkoholizmus, drogy, častá deprivácia spánku, stresové situácie;
 • genetická predispozícia.

Varovanie! Ak osoba nie je náchylná k plešatosti, každá nová srsť sa zhoduje s predchádzajúcou v hrúbke, dĺžke a ďalších parametroch. Plešatí ľudia si môžu všimnúť, že časom sa pramene stávajú tenšie, ľahšie a horšie. S každou ďalšou generáciou sa zdravé kučery rozkladajú a menia sa na bezfarebný chumáč. Takýto proces sa stáva prirodzeným starnutím.

Keď vlasy rastú rýchlejšie

Vlasy na hlave rastú nepretržite, ale pri rôznych rýchlostiach.

Okrem toho je to spôsobené týmito faktormi:

 1. Čas roka Na jar, v lete, proces prebieha rýchlejšie ako počas chladného obdobia.
 2. Časť dňa. V dopoludňajších hodinách sa večerné vlasy predlžujú aktívnejšie ako v noci.
 3. Age. Čím staršia osoba, tým pomalšie rastú. Priemerná mesačná miera rastu:
 4. deti - 1,3 cm;
 5. u dospelých, 1,5 cm;
 6. u starších ľudí - 1,1 centimetrov. Stojí za to pripomenúť: toto sú približné údaje. Rýchlosť opätovného rastu je individuálna koncepcia.

Najväčšie šance na pestovanie najdlhšej ražne sú dlhé 14-17 až 30 rokov.

Ak sa vlasy dozrievajú pomalšie, než si želáte, zvážte životný štýl, výživu. Vzdajte sa zlých návykov, upravte režim dňa. Existuje mnoho osvedčených spôsobov, ako ovplyvniť rast vlasov pomocou profesionálnych nástrojov, ľudových receptov.

Pôsobenie mnohých kozmetických prípravkov znižuje fázu telogénu, prebúdza spiace korene alebo zabezpečuje dodatočnú výživu folikulov. Pomocou týchto liekov, nebuďte leniví dozvedieť sa o účinnosti, kontraindikácie z pokynov, recenzie, školenia videa. Krásne vlasy sú nielen darom od narodenia, ale aj bohatstvom, ktoré sa v priebehu rokov s pomocou kompetentnej starostlivosti zvýšilo.

Chcete, aby boli vaše vlasy dlhé a hodvábne? Prinášame vám vašu pozornosť najlepšie produkty rastu vlasov:

 • séra stimulujúce rast;
 • pohodlné spreje;
 • viaczložkové masky na rast vlasov;
 • vysoko účinné liečivá;
 • profesionálne rastové stimulátory;
 • oleje pre rýchly rast vlasov.