Ako rýchlo sa vši množia na hlave osoby

Akýkoľvek krvavý hmyz je nepríjemný. Len kefka parazita nebude úspešná. Bloodsucker sleduje obeť, kým nesplní svoju "misiu". To platí najmä pre vši, ktoré možno vo väčšine prípadov odhaliť dlho po infekcii. Dáva parazitom rýchly nárast počtu. Izolovaný hmyz nie je schopný priniesť výrazné nepohodlie. Mnohé hordy sa trápia oveľa viac. Pochopíme, ako sa vši množia, aby sme pochopili, ako rýchlo vznikajú skutočné problémy.

Vši: Parazit Vlastnosti

Ľudská voš je ektoparazit známy už dlhú dobu. Hmyz malej veľkosti (4-5 mm) parazituje výlučne na ľuďoch. Oblasť je spojená s druhmi hmyzu:

 • voš hlavy sa nachádza vo vnútri hlavy;
 • stydké „obchody“ v oblasti genitálií, pod rukami, na obočiach, riasach;
 • šatníková skriňa je pokrytá záhybmi, švami spodného prádla, posteľnou bielizňou.

Odporúčame si prečítať: aké sú vši.

S voľným okom si všimnete, že voš je ťažké. Má neobyčajný vzhľad: farbu, "spájanie" s farbou ľudských vlasov (v rozsahu od šedej po hnedú). Nepríjemné prejavy, ktoré sú dôsledkom vitálnej aktivity, sa po infekcii pociťujú po určitom čase.

Bloodsucker je dokonale prispôsobený na prežitie v jeho prostredí. Zaťaté nohy s pazúrmi zabezpečujú bezpečné uchytenie k hlave vlasov. Jemná vôňa poskytuje dokonalú orientáciu. Výkonný piercing-sania ústa s ihlami pre porušenie integrity kože, proboscis čerpadlo, ktoré čerpá krv v, poskytuje proces výživy.

Prvé signály o výskyte parazitov sú viditeľné so špeciálnou citlivosťou organizmu už 3-7 dní vo forme zvýšeného svrbenia. V rovnakom období, našiel "lupiny", ktoré nemožno otrasiť (nits). Keď sa vši vyliahnu z vajec, príznaky sa zvýšia. Načasovanie detekcie závisí od toho, ako rýchlo sa paraziti rozvedú. Ako pochopiť, že máte vši, príznaky pedikulózy, čítajte na našich webových stránkach.

Princíp chovu

Dostať sa k novému majiteľovi, vši naďalej žijú. V prvom rade ide o výživu, reprodukciu. Na nasýtenie dospelý človek používa ľudskú krv každé 4 hodiny a nymfu uvoľnenú z vajíčka - aspoň raz za 2 hodiny.

Množstvo spotrebovanej krvi je malé, sústo je bezbolestné, ale sliny parazita obsahujú toxín, ktorý vyvoláva alergické podráždenie. Najčastejšie v miernej forme: vo forme svrbenia. Čím väčší je počet uhryznutí, tým výraznejšie sa symptómy stávajú. To, čo vši uhryzne, nájdete na našich webových stránkach.

Dôležitý bod! Nárast počtu kŕmených jedincov priamo závisí od miery reprodukcie parazitov. Akonáhle sa v novom prostredí, žena pokračuje v chove cyklu: kladenie vajec. Každý deň má 1 jedinec až 4 kokóny. Počas celého životného cyklu (približne 45 dní) samica produkuje približne 150 vajec.

Nits fáza

V dôsledku párenia dospelých jedincov sú všetky vajcia, ktoré má samica, inseminované. Jediné hnojenie začína šľachtiteľským procesom dĺžky života hmyzu. tedazasiahnutie jednej ženy do nového územia umožní rýchle zvýšenie počtu.

Prvé kladenie vajíčok nastáva v priebehu niekoľkých hodín po oplodnení samcom. Samica sa nachádza na vlasoch v blízkosti koreňa. Z genitálií uvoľňuje lepkavý hlien, po ktorom nasleduje vajíčko.

Viskózna hmota obklopuje ovocie a vytvára druh kukly. Hlien rýchlo stvrdne na vzduchu a poskytuje spoľahlivú fixáciu, ochranu.

Výsledné vzdelávanie sa nazýva nits. Táto látka sa nedá zmyť šampónom, je ťažké hrebeň rozčesať. Škrupina nits je spoľahlivá ochrana, dokonca ani insekticídy neprenikajú dovnútra. Potom, čo larva opustí suché hniezda, zostane pripojená k vlasom.

Fáza nits trvá asi 8 dní. V tejto dobe sa tvorbou organizmu hmyzu. Zrelé larvy nahlodáva škrupinu kukly pri hľadaní potravy. Larva (víla), ktorá vyšla, je hladná. S cieľom uspokojiť potrebu potravy, stimulovať rast, jedinec pokračuje v posilnenej strave.

Prečítajte si s nami: ako vši a hnidy vyzerajú, aké sú vizuálne fotografie.

Trvanie vývoja vši v hniezdach závisí od prostredia. Za ideálnych podmienok (teplota vzduchu je +31 ° C, mierna vlhkosť) je larva schopná nechať kuklu na 1 deň. S prudkým zhoršením situácie (pokles teploty na +10 stupňov) dôjde k spomaleniu vývoja, ktorý bude približne 10 dní.

Úplná strata nits nastáva len za veľmi drsných podmienok. S dlhým pobytom dopravcu v mrazu pri 20 stupňoch (od 2 hodín) larva umiera vo vnútri vajca. Dospelé nymfy sú schopné zomrieť pri -10 stupňoch. Menej výrazné teploty mrazu spôsobujú, že sa embryo zastaví. Je to spôsobené tým, že na spodnej časti kože, kde sú pripojené nity, je vždy teplejšie vďaka prirodzenému ohrevu živého ľudského tela.

Vysoké známky teploty vzduchu tiež ovplyvňujú vývoj hmyzu. Pri +40 stupňoch dospelí zastavia reprodukciu, kŕmenie. V teplotnom rozsahu 40-50 stupňov tepla hmyz zahynie. Nity strácajú svoju životaschopnosť pri teplote 50-60 ° C.

Odporúčame si prečítať: pri akej teplote vši a hnidy umierajú.

Larva transformácie

Nymfa, na rozdiel od úplne vytvoreného jedinca, má menšiu veľkosť tela, nie je schopná reprodukcie. Vzhľad lariev, spôsob kŕmenia je podobný ako u dospelých zástupcov. Takáto stratégia sa nazýva neúplná transformácia.

Postupne rastie telo larvy a ochranný chitinus shell zostáva rovnaký (približne 3 dni po opustení kukly). Ak chcete nastaviť nesúlad, musíte resetovať pevný shell. Telo nahej víly pod vplyvom vzduchu stvrdne. Vyrastaná larva získava bývalý vzhľad, ktorý sa líši iba zmenenými rozmermi.

Roztavená víla (1. generácia) pokračuje vo svojej predchádzajúcej aktivite počas 2 dní. Potom dôjde k opätovnému uvoľneniu. Objavuje sa nymfa 2. generácie. Toto stvorenie sa pripravuje na dospelosť na 3 dni (dochádza k položeniu genitálií).

Posledný molt premení hmyz na dospelú voš (imago). Zrelé parazity začínajú párenie, začínajú nový vývojový cyklus.

Za priaznivých podmienok trvá úplný cyklus tvorby života z vajíčka na dospelého jedinca 15-16 dní. Nedostatok adekvátnej výživy, zhoršenie teplotných podmienok vedie k predĺženiu vývojových štádií na 20-30 dní.

dospelý

Hmyz, ktorý sa stal dospelým, nájde partnera na 2 dni, kamaráti. Deň po oplodnení, samica začne znášať vajcia. Denne 2-4 kusov. Vajcia zabezpečujú vajcia v koreňoch vlasov. Umiestnenie nits označuje obdobie znášky.

30-40 dní existencie, každý imago produkuje 120-160 vajec. Koľko nits bude tvoriť závisí na životných podmienkach hmyzu. Vzhľadom na túto mieru reprodukcie je jasné, prečo sa vši začínajú šíriť tak rýchlo.

Parazitická aktivita, podporovaná pohodlnými podmienkami pobytu, neumožňuje vši stratiť jedlo. Bloodsucker má stále zdroj energie. Parazit je bez nepriateľov: na prežitie sa nevynakladajú žiadne sily. Samica je dosť na to, aby sa spárovala 1 krát na reprodukciu potomstva na celý život. Tieto faktory určujú ideálne podmienky pre rast populácie.

Odporúčame si prečítať: koľko vši žije mimo ľudskej hlavy.

Zaujímavý fakt. Dospelý samec má krátky život. Po prechode vývojovou fázou k zrelému hmyzu sa samec páriaci parazituje približne 7 dní. Potom príde smrť hmyzu.

Hlavné metódy infekcie

Distribúcia vši prebieha výlučne kontaktom. Paraziti lezú z jedného vlasu do druhého, pokračujú v vývojovom cykle na novom mieste. Môže k tomu dôjsť náhodným kontaktom s nosičom.

Ak sa zhoršia hostiteľské podmienky, samotný parazit sa snaží nájsť vhodnejšie prostredie. Preto pri prvej príležitosti "chytiť" na vlasy iných ľudí to robí.

Najväčším nebezpečenstvom infekcie sú blízke zástupy ľudí:

 • stretnutia znevýhodnených občanov;
 • verejná doprava;
 • verejných miestach s ľudskými masami.

Veľká pozornosť je venovaná deťom. Na základe správania sú najviac náchylné na infekciu parazitmi. Dôvodom je ich spontánnosť, tendencia uzavrieť kontakty v hrách, zanedbávanie hygieny.

Pochopenie toho, ako rýchlo sa vši množia, je dôležité, aby ste si boli vedomí rozsahu katastrofy počas infekcie. Včasná diagnóza, rýchle podniknuté kroky pomôžu rýchlo vyriešiť problém.

Účinné proti všiam a hnidám:

 • Permethrin: zloženie, návod na použitie;
 • Plné známky z vši a hnidy: recenzie, cena;
 • ako účinné sú pilulky na vši a nity;
 • návod na použitie benzylbenzoátu, ktorá forma lieku je lepšie používať;
 • ako správne používať dus bez dusík pre vši;
 • Pedikulen ultra: zloženie, preventívne opatrenia, recenzie.

Loading...