Životný cyklus vývoja vší vši

Prvá zmienka o vši v klasickej lekárskej literatúre pochádza zo začiatku 20. storočia, ale ľudia sa s nimi stretli už dávno predtým. Títo paraziti sú už dlho považovaní za neoddeliteľnú súčasť ľudského života. O nich tvorili rozprávky a básne. Kým vedci zistili, že malý hmyz prispel k šíreniu týfusu. Globálne epidémie pedikulózy sú pozadu, ale problém infekcie parazitmi je stále relevantný.

definícia

Vši - hmyz, ktorý parazituje na koži cicavcov. Ich telo je sploštené a obsahuje tri časti: hlavu, hrudník, brucho. Samce sú o niečo väčšie ako samice. Majú piercing-sania úst prístroja, ktorý umožňuje sanie krvi cez malé vpichy v epidermis. Robte bez krídel.

Varovanie! Asi 500 druhov je známych vedy, ale iba tri z nich môžu žiť na ľudskom tele: obliekanie, hlava, pubic. Aké druhy vši sú, aký je ich rozdiel, nájdete na našich webových stránkach.

Hniezda - vši vajcia pokryté ochranným puzdrom. Predstavujú predĺženú bielu kapsulu, ktorej veľkosť nepresahuje 1 mm.

Tento hmyz je nebezpečný pre zdravie, pretože je nositeľom rôznych chorôb.

Spôsoby infekcie

Vši sa prenášajú z jednej osoby na druhú kontaktným spôsobom: len stoja vedľa dopravcu alebo používajú jeho produkty osobnej hygieny. Rizikom sú ľudia, ktorí:

 • trávia veľa času na verejných miestach;
 • často chodia na dlhé cesty;
 • dotýkať sa iných vlasov, oblečenia, kefiek na vlasy atď.

Môžete sa tiež nakaziť v čase návštevy akéhokoľvek stojatého vodného útvaru, pretože tento hmyz môže nejaký čas zostať na povrchu.

Jedným z bežných mylných predstáv je, že vši sa objavujú len u ľudí, ktorí nespĺňajú hygienické normy. Prax ukazuje, že ktokoľvek, aj ten najčistejší človek, môže nakaziť parazitmi.

Odporúčame si prečítať: kde vši na hlavu osoby.

Obdobie života

Inkubačná doba

Potom, čo voš zasiahne ľudské telo, položí vajíčko pokryté špeciálnou látkou. Škrupina chráni obsah kapsuly pred mechanickým poškodením a vystavením chemikáliám. Celá konštrukcia je pevne pripevnená závitom.

Vývoj nits v priemere trvá sedem dní. Počas života vajíčka ide bez jedla a kyslíka.

Keď sa týždeň skončí, objaví sa larva. Nie je schopná okamžite opustiť kapsulu, preto na ňu nahlodáva, pričom súčasne akumuluje oxid uhličitý v spodnej časti tela, ktorá ho vytláča. Vzhľad sa nelíši od nits nič iného ako veľkosť.

Ako dlho trvá inkubačná doba pedikulózy u ľudí, je k dispozícii na našich webových stránkach.

Fázy vývoja lariev

Po vyliahnutí sa parazit pripája k vlasom a začína sa aktívne živiť. Prechod na ďalšiu fázu vývoja môže trvať jeden až desať dní. V priebehu času, larva začína vyzerať viac a viac ako dospelý, ale jeho veľkosť je stále malá, a reprodukčný systém je nerozvinutý. Keď sa skončí prvá etapa, budúca voš opúšťa starú škvrnitú škrupinu a stane sa pokrytá pevnejším plášťom.

Po tomto postupe sa vytvorí nymfa, ktorá prechádza dvoma štádiami vývoja. Každý z nich končí telom. Chitinózna škrupina nie je elastická, preto keď je príliš malá, je preliačená. Vývoj nymfy trvá päť dní. V tomto štádiu sa vytvorí reprodukčný systém.

Transformácia nits na imago (dospelý) trvá asi 16 dní. Termín sa zvyšuje, ak sú nepriaznivé životné podmienky.

Chovateľské funkcie

Paraziti sa môžu začať množiť v priebehu niekoľkých hodín po poslednom štádiu evolúcie. Proces párenia trvá 20 až 70 minút. Žena dostane semeno, ktoré je uložené v bruchu a používané podľa potreby.

Nemusí sa opäť dostať do kontaktu s partnerom, pretože tieto rezervy sú dostatočné na celý životný cyklus. Muž zomrie 7-10 dní po párení.

Budúce larvy sa tvoria veľmi rýchlo, pretože sa pohybujú pozdĺž vajcovodu a sú pokryté hustou ochrannou pošvou. Po 24 hodinách, samica drží nit na vlasy alebo tkaniny, v závislosti na mieste výskytu. Stáva sa to takto:

 1. Voš prilieha k nohám s niťou alebo vlasmi pomocou pazúr umiestnených na koncoch nôh.
 2. Napína brušnú stenu a vytláča malú lepkavú substanciu.
 3. Zo zadnej časti brucha sa vyberie vajíčko, ktoré sa vrhá na už pripravené miesto.
 4. Lepidlo tuhne a vytvára spoľahlivý plášť.

Ako sa vši množia, rýchlosť vývoja, čítajte na našich webových stránkach.

Je to dôležité! Je to oveľa jednoduchšie pre parazity množiť, keď sa ich majiteľ nesnaží zbaviť. Samica nemusí čakať, kým sa objaví vhodný partner, takže proces kladenia vajíčok ide rýchlejšie. Zastaviť hmyz populácie v tejto situácii sa stáva oveľa ťažšie.

Ako dlho žije

Dĺžka života zvyčajne nepresahuje 46 dní. Tento ukazovateľ sa môže meniť nahor alebo nadol v závislosti od pohlavia a typu zvieraťa.

Parazity prežijú konzumáciou krvi svojho hostiteľa 2 až 6 krát denne. Bez zdroja energie nemôžu trvať dlhšie ako 55 hodín.

Vši nikdy nezažijú pocity hladu, takže odčerpávanie krvi pre nich je spôsob, ako upokojiť inštinkt.

Pozri tiež: koľko vši žije mimo ľudskej hlavy.

Druhy vši

Ako už bolo uvedené na začiatku článku, Existujú tri typy vši, ktoré môžu žiť na ľudskom tele:

 • pubické - žijú na chlpatej časti ohanbia, šourku. Menej často - na riasy, fúzy, chrbát, hrudník, brada.
 • skrine - žijú na koži (v krku, lopatkách, páse), v záhyboch posteľnej bielizne a oblečenia.
 • bolesti hlavy - založené na pokožke hlavy.

Parazity prvého typu sa prenášajú hlavne počas pohlavného styku. Druhá a tretia domácnosť. Lokalita a spôsob distribúcie nie sú jedinými rozdielmi medzi druhmi.

Veľkosť hmyzu stydkého typu nepresahuje 1 mm. Priemerná dĺžka života u jednotlivcov dvoch pohlaví je 30-31 dní. Počas tohto obdobia sa parazit prakticky neoddeľuje od zdroja energie. Samica kladie larvy najviac 26-30 krát za celé obdobie.

Visiace voš je najväčšia. Dĺžka jej tela môže byť až 5 mm. Mužský individuálny život 4 týždne, ženy - 1,5-2 mesiace. Jedia 2-3 krát denne. Samica má čas urobiť až 295 spojok, kým nezomrie.

Druh hlavy parazita sa živí dvakrát denne. Trvanie životného cyklu nepresahuje jeden mesiac. Tento hmyz je stredne veľký - 2-4 mm. Samica opúšťa potomstvo asi raz za 6 hodín, do konca tohto termínu - 120-140 spojok.

Jednu znášku všestrannej vši tvoria 1-2 vajcia, oblečenie 8-10, hlava - 2-4. Počet lariev, ktoré môže samica ležať, závisí od jej veľkosti.

Odporúčame čítanie: aké sú vši, ich podobnosti a rozdiely.

Podmienky smrti

Hmyz netoleruje chlad. Ľahko vydržia pokles teploty na nulu, ale pri rýchlostiach pod 20 ° C zomrú do 30 minút. Larvové kapsuly si zachovávajú normálny výkon.

Zomrieť na studeného parazita, možno len vtedy, ak je oddelený od hostiteľského organizmu. Preto na boj proti vši vlhké oblečenie visieť v chlade.

Optimálna teplota pre reprodukciu parazitov na tele je 30 ° C. S výraznou odchýlkou ​​od tohto indexu ° C ženy prestávajú vytvárať spojky, vývoj nits spomaľuje. Keď hodnota dosiahne + 45-50 ° C, dospelí zomrú do pol hodiny, ale vajíčka zostanú životaschopné.

Larvy sú chránené trvanlivou škrupinou, takže sa neboja zvyčajných účinkov nízkych alebo vysokých teplôt. Postupne sa vyvíjajú aj po páde do vody. Na ich zničenie je potrebné vytvoriť také podmienky, za ktorých budú nity v stresovej situácii v dôsledku náhlych zmien v životnom prostredí. Táto metóda sa používa na ošetrenie vši a bielizne: sú žehlené alebo varené.

Pri akej teplote vši a nits zomrieť, môžete nájsť na našich webových stránkach.

Je to dôležité! Zmena teplotného režimu nie je vhodná na odstránenie parazitov žijúcich na ľudskom tele. V tomto prípade je najlepším spôsobom, ako vytvoriť nepriaznivé podmienky pre život vši, použitie špeciálnych prostriedkov.

insekticídy

Insekticídy sú chemikálie určené na ničenie rôznych hmyzích škodcov. Zvyčajne paralyzujú nervový systém zvieraťa, čo zaručuje jeho rýchlu smrť. Existujú však nástroje, ktoré pracujú inak: zbavujú parazitov schopnosti dýchať. Lieky druhého typu nemôžu poškodiť nits, takže sa používajú ako jedna zo zložiek komplexu.

ocot

Kyselina octová je populárny ľudový liek na vši. V zmesi s vodou rozpúšťa látku, ktorou sú kapsule s vajíčkami pripevnené na vlasy.

Acetické prostredie je tiež nepriaznivé pre dospelých. Nezomrú, ale strácajú schopnosť držať sa pevne. Po takejto úprave je ľahké sa počas česania ľahko zbaviť parazitov a ich pazúrov.

Hmyz sa bojí iných organických kyselín: brusnice, citróna, hroznovej šťavy.

petrolej

Petrolej na odstraňovanie vši bol použitý v tých časoch, keď neexistovali bezpečnejšie možnosti. Aplikovala sa na infikované vlasy, na vrch sa položil plastový vak a nechal sa 30 minút. Kerosén otrávil dospelých a čiastočne rozpustil kapsuly lariev, kvôli čomu sa nemohli ďalej vyvíjať normálne.

vône

S využitím vône, parazity nájsť zdroj potravy, pár produkovať potomstvo, takže sú citlivé na silné pachy. Túto slabosť môžete použiť, ak pridávate éterické oleje do prípravkov na ošetrenie tela a hlavy. Najvhodnejšie na tento účel:

 • čajovník;
 • rozmarín;
 • mint;
 • levanduľa;
 • mentol;
 • cyprus;
 • eukalyptus;
 • Bergamot.

V šampóne alebo vode na oplachovanie vlasov, môžete pridať až 5 kvapiek esenciálneho oleja, vo fondoch, ktoré sú určené pre aplikáciu na telo - nie viac ako 1-2. Silný zápach nezabije hmyz, ale urobí ich skôr pomalým, takže česanie hrebeňom prinesie maximálny úžitok.

Aké prírodné oleje sú účinné proti všiam a hnidám?, ako aj recepty na ich používanie, prečítajte si naše webové stránky.

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť nepriaznivé prostredie pre stydké vši je zbaviť sa vlasov, na ktorých žijú. Táto metóda je vhodná aj na zbavenie sa parazitov, ktorí žijú na hlave, ale moderná medicína ponúka mnoho nástrojov, ktoré neumožňujú takúto obetu robiť.

Účinné šampóny na vši a nity:

 • Paranit;
 • Veda a Veda-2;
 • Knicks;
 • Higiya;
 • Pedikulen ultra;
 • Nit Free (Nit Free);
 • Pomáha dechový šampón pre vši a hnidy?

Loading...