Chemik povedal, čo je škodlivé pre vlasy: exkluzívne

Čo je škodlivé a čo je dobré pre naše vlasy? Sú šampóny naozaj síce absolútnym zlom a oleje sú požehnaním pre naše vlasy? Potrebujeme balzamy a sušiče vlasov s ionizátormi? Mohli by sme božie zrnko kávy, ale namiesto toho sme sa rozhodli zistiť názor osoby, ktorá skutočne rozumie všetkým týmto jemnostiam. Konkrétne - chemik!

Takže naše otázky sú zodpovedané. Anastasia Schelkunova, majsterka chémie v chemickej technológii biologicky aktívnych zlúčenín, Anastázia sa v súčasnosti zaoberá zavádzaním lieku na diagnostiku zhubných nádorov. Na chvíľu sme ju rozptyľovali, aby sme sa pýtali na starostlivosť o vlasy, ktorá vzrušuje mnoho dievčat.

Otázka 1. Všade sa hovorí, aký druh laurylsulfátu je škodlivý, ale pridáva sa doslova všade: v šampónoch av sprchových géloch. Ako je škodlivý pre pokožku a vlasy?

Laurylsulfát sodný je, ako je známe, povrchovo aktívna látka. V podstate je povrch našej kože kontaminovaný tukom vylučovaným potom a mazovými žľazami. Tuk sa nerozpúšťa vo vode, takže umývanie bez pomoci špeciálnych nástrojov nebude fungovať.

Povrchovo aktívna molekula je amfifilná zlúčenina, to znamená, že má hydrofóbne aj hydrofilné vlastnosti. Jednoducho povedané, takéto molekuly môžu interagovať s vodnými aj nepolárnymi molekulami (ako je tuk). Ak nechcete ísť do podrobných detailov, potom je v skutočnosti proces umývania hlavy nasledovný: molekuly povrchovo aktívnej látky interagujú s tukom hlavy, zachytia ju a potom ju bezpečne umyjeme vodou.

Pokiaľ ide o otázku poškodenia, potom je všetko nejednoznačné. Na celosvetovej úrovni laurylsulfát sodný nie je karcinogénny a embryotoxický, takže to nepovedie k vážnym ochoreniam a dedičnosť nebude pokazená. Na úrovni domácnosti má prirodzene dráždivý účinok a rozsah tejto činnosti závisí od individuálnych vlastností každej osoby. Niekto bude reagovať so silnou alergiou, niekto si to nevšimne. Čím nižšia je koncentrácia povrchovo aktívnej látky a čím kratšia je expozičná doba, tým lepšie a bezpečnejšie.

Od seba: šampón je menší, s 5 rubľovými mincami, mydlom a mydeme veľkým množstvom vody. A ja osobne som odmietol sprchovať gély a používať jednoduché mydlo.


Otázka 2. Je šampón bez obsahu síranov výhodnejší ako síran? alebo je to nezmysel?

Problematika síranov je dlhodobá. A tu opäť nie je jednoznačná odpoveď. V každom prípade musíme pochopiť, že akýkoľvek šampón je druh zmesi chemických zlúčenín. A ak v niektorých nie sú žiadne sulfáty, potom je tu niečo iné. A nie je známe, čo bude vyhovovať vašej pleti.

V mojom mene: Ja osobne vôbec nemám žiadny šampón bez síranov, moje vlasy nevyzerajú dobre, aj keď nemôžem povedať: Nepoužívam všetko, čo mám)))

Otázka 3. Ukazuje sa, že je škodlivé a priori umyť si vlasy každodenným šampónom?

No, môžete si umývať vlasy každý deň, len otázka, je to potrebné? Ak vlasy nie sú mastné, potom je to celkom normálne za deň. Ale ak sú vlasy na konci dňa mastné, nie je to veľmi dobré. Je lepšie poradiť sa s lekárom. A samozrejme, používať špecializovaný šampón, pretože hmotnosť-k dispozícii, poďme im zavolať tak, šampóny bude upchávať póry ešte viac.

prieskum 4. Ovplyvňuje zdravie vlasov váš životný štýl? Napríklad tu sme mešťania, máme tu výfukové plyny a voda je tvrdá a v dedinách budú naše vlasy lepšie?

Samozrejme, ovplyvňuje životný štýl. A ekológia ovplyvňuje. Pretože telo funguje ako jeden systém, ak niekde zlyhá, ovplyvní to na prvom mieste vzhľad. Ale nezabudnite, že nie je možné zvýšiť množstvo vlasov určitými prostriedkami. Iba kvalita.

Otázka 5. Tipy na zmiernenie vody. Máme veľmi tvrdú vodu, čo dať filtre?

Tvrdá voda ovplyvňuje pokožku hlavy, a tým aj vlasy. Proti tuhosti sú filtre, ak sú drahé - môžete použiť prevarenú vodu.

Otázka 6. Nemôžem veriť, že oleje sa pridávajú do šampónov a vlasových kondicionérov. Ale na mojich šampónoch všade v kompozícii na samom konci zoznamu je japonský olej z kamélie. Je to naozaj pridané?

Pokiaľ ide o pridávanie olejov do výrobkov určených na starostlivosť, či už sú v ňom, alebo nie, jedná sa výlučne o svedomie výrobcu. Ale ak áno, je to jasne syntetické, pretože v súčasnom meradle výroby nie je možné použiť prírodné oleje. Ak nie je v elitnej kozmetike a to, nie je to tak.

Otázka 7. Tajomné slovo "extrakt". Čo to je a s čím sa jedol?

To isté platí aj pre slovo ,, extract ,,. Všetko, čo je v pracích prostriedkoch a tiež v produktoch starostlivosti, sú syntetické extrakty. Podľa vlastností synteticky získanej látky by sa nemali líšiť od prírodných. Vitamíny nakupujeme na jeseň a na jar, sú umelo získavané a nie sú izolované zo zeleniny a ovocia. Neexistuje žiadne jednotné stanovisko.

Otázka č. Čo môžete povedať, ako chemik, o výhodách rastlinných olejov pre vlasy?

Čisto teoreticky oleje pôsobia priaznivo na pokožku hlavy a vlasy. Na vlasoch vytvárajú oleje, ktoré pomáhajú zadržať vodu a vyživujú pokožku. Existuje však mnoho jeho jemností. Po prvé, ako som povedal, väčšina olejov, ktoré nakupujeme, je syntetická. Po druhé, pri aplikácii konkrétneho oleja stojí za zváženie zvláštnosti vášho tela. Po tretie, je dôležité správne používanie olejov. Mali by sa používať na čistej hlave, oddelene od šampónov a zakúpených masiek, pretože je to koniec koncov chémia a nikto nemôže povedať, ako môžu látky reagovať. A oleje majú zvláštnosť ťahanie nečistoty do pórov, takže sme ich najprv vyčistiť, potom olej, potom znova vyčistiť.

Od seba: najlepší priatelia vlasy tak ďaleko, pokiaľ viem - vajíčko, chlieb, kefirchik, odvar byliniek.

Všeobecne platí, že je taký lekár, trichológ. Ak sú vlasy problémy, musíte ísť k nemu a pochopiť, čo je dôvod. Na ošetrenie vlasov, ako aj pokožky, je potrebné zvnútra.

Otázka 9. Čo dáva použitie balzamu?

Teraz je výber šampónov tak veľký, že balzam nemožno považovať za druh marketingového triku. Všetky šampóny sú vyvinuté s rôznymi hodnotami pH a balzam na neutralizáciu účinku šampónu. Povedzme, že ak je šampón alkalický, potom po jeho použití ostávajú vlasové vločky otvorené. Tieto váhy je potrebné uzavrieť, odstrániť šampón z vlasov. Môžete opláchnuť hlavu s roztokom citróna vo vode alebo použiť balzam-kondicionér. Vzťahuje sa aj na kyslé šampóny. Každá spoločnosť vyrába šampón podľa svojho vzorca: zloženie môže byť rovnaké, ale pomer a koncentrácia „zložiek“ je odlišná, preto šampón rovnakej značky, niekto iný.

Otázka 10. Šampón na mastné vlasy, na sucho - aký je ich rozdiel? V zložení? A táto šelma je obzvlášť zaujímavá: „Šampón na vlasy mastný pri koreňoch a suchý na špičkách“

Mimochodom, ani internet nie je schopný vysvetliť šelmu pre tučné aj suché. Myslím, že marketingový trik, alebo je to len skvele šikovný šampón, ktorý určuje typ vlasov a pôsobí na základe jeho analýzy))))))))

Otázka 11. Je zaujímavé počuť váš názor na sušiče vlasov s ionizátormi je rozvod? A ak nie, ako sa správajú?

Fén s ionizátorom ... Myslím, že to naozaj funguje. Samotný sušič vlasov je škodlivý pre vlasy. Prehrieva ich, suší a pretože vlasy sú v podstate bielkoviny, je vystavenie vysokým teplotám škodlivé. Okrem toho môžu vlasy hromadiť pozitívne náboje, čo spôsobuje elektrifikáciu. Iónový prúd pomáha riešiť tieto problémy: vďaka záporne nabitým iónom sú kvapôčky vlhkosti rozdrvené a absorbované vlasmi a nie odparené. Výsledkom je ochrana vlasov pred prehriatím. V dôsledku ionizácie sú vlasy menej elektrifikované.

Otázka 12. Je pravda, že výrobky na farbené vlasy pomáhajú „nevymyť“ farbu z vlasov? Alebo je to marketingový trik?

Myslím si, že šampóny na farbené vlasy naozaj umývajú menej farieb z vlasov. A možno to aj opraviť.

Exkluzívne pre 24hair.ru

Kopírovanie tohto článku je možné len s aktívnym odkazom na zdroj.

Loading...