Ako vši a hnidy vyzerajú, spôsoby ako ich rozpoznať

Ťažké podráždenie pokožky hlavy pokožky hlavy, neznesiteľné svrbenie, neustála úzkosť (osoba sa dotýka vlasov, koriguje ju, škrabance) spôsobuje podozrenie z zamorenia vši. Môžu títo paraziti sania krvi skutočne poškodiť? Ako vyzerajú dospelí jedinci a vajcia, kde ich hľadať? To bude predmetom článku.

Stručný opis

Vši (volal latinsky) Anoplura alebo Siphunculata) patria do podskupiny ektoparazitov, patria do radu ušatých parazitov. Hlavným zdrojom potravy tohto hmyzu je krv hostiteľa (človeka alebo zvieraťa), ktorý po nasávaní pokožky nasajú.

Choroba spôsobená vši, lekári nazývajú "pedikulóza". Všeobecne platí, že na tele (hlavu) osoby a blízko nej, najčastejšie žijú 3 typy týchto parazitov. Patrí medzi ne: hlava, telo a stydké vši, ktoré sa líšia v mieste. Podrobnejšie opisujeme každý z nich.

Ako vyzerajú

Hmyz všetkých druhov má charakteristické znaky:

 • ploché telo s mierne narastajúcim bruchom, keď je nasýtené krvou;
 • krátke húževnaté nohy s malými procesmi podobnými nechtom, ktoré umožňujú parazitom zostať na vlasoch a pokožke;
 • prítomnosť prepichovacieho a odsávacieho zariadenia na poskytnutie jedla jedlu;
 • dýchacie prístroje na bruchu;
 • antény, ktorých úlohou je zachytiť špecifický zápach.

Telo vši je rozdelené na 3 časti. Hlava hmyzu je skôr ako kosoštvorec. Hrudník je lichobežníkový, vybavený spirálami. Má tiež 3 páry nôh. Brucho sa skladá z 9 častí.

Pozri tiež: ako dlho trvá inkubačná doba vši u ľudí.

Vši vši

Dospelí parazitov vo veľkosti môžu dosiahnuť 1-6 mm, larvy sa líšia v miernejších ukazovateľoch - 0,4-1,2 mm. Telo je priesvitné, farba sa môže líšiť v závislosti od stupňa sýtosti. Teda dospelí môžu mať belavý, sivastý alebo dokonca svetložltý odtieň chitinóznej vrstvy. Keď krv vstúpi do brucha, farba sa stáva bližšie k hnedej a červenej. Tvar tela - podlhovastý, počet labiek - 6.

Vši sú veľmi ťažko viditeľné vo vlasoch, pretože paraziti sa pohybujú rýchlo. (asi 23 cm za minútu), sú veľmi malé.

Hlavy vši sú žltkastobielej farby, držané na vlasoch špeciálnou lepiacou kvapalinou. Počas náhleho pohybu sa nevyhýbajú, nepohybujú sa. Je však oveľa ľahšie nájsť parazitové vajcia, pretože sa nepohybujú pozdĺž pokožky hlavy a ich veľkosť je asi 1,5 mm.

Odporúčame si prečítať: ako chápať, že máte vši.

Je dobré vedieť. Vši sa líšia od iného hmyzu, ktorý nasáva krv, spôsobom života a vzhľadu. Takže v porovnaní s plošticami sú oveľa menšie, nežijú na celom povrchu ľudského tela (väčšinou na hlave kvôli schopnosti ľahko sa držať na vlasoch s nohami) a sú aktívne kedykoľvek počas dňa, a nie len v noci. Rovnako ako blchy, vši nevedia, ako skákať, plazia sa a telo je jasnejšie ako prvé.

Ľanové vši

Veľkosť ľanových vší je o niečo väčšia ako hlava. Teleso môže dosiahnuť dĺžku 2-4 mm, je charakterizované zvláštnymi projekciami zo strán. Žiadne krídla. Farba chitinóznej vrstvy je sivastá, niekedy belavá. Môžu sa nachádzať na ľudskom tele (postihnutá oblasť: chrbát, končatiny, boky), ako aj textilné predmety (odevy, posteľná bielizeň, uteráky) a nábytok (švy, vrecká, ozdobné predmety).

Existuje mýtus, že vši sa prenášajú na ľudí zo zvierat. V skutočnosti to nie je úplne správne rozhodnutie. Zvieratá môžu tiež parazitovať vši, ale patria k inému druhu. Nikdy nebudú jesť ľudskú krv. Takže sú tu jeleň, tulene, ťava, zajac voš a iní.

Pri akej teplote vši a nits zomrie, nájdete na našich webových stránkach.

Stydké vši

Tento typ parazita má zaoblené alebo podlhovasté telo, ktorého dĺžka sa pohybuje od 1 do 3 mm. Vonkajší obal je svetlej farby, častejšie žltý alebo sivý, niekedy hnedý. Brušná časť vzoriek je široká, existujú špeciálne výrastky - klky. Labky nie sú tak húževnaté ako vši hlavy, ale oveľa masívnejšie. Pomaly sa pohybujte. Žijú na chlpatej časti genitálií, v blízkosti konečníka. Ak je príliš veľa hmyzu, postihujú obočie, riasy, podpazušie, brady a fúzy.

To bolo veril, že pubic a vši všade boli veľmi časté v staroveku. Nebolo možné vyhnúť sa infekcii týmito parazitmi dokonca ani orgánmi. Je známe, že rímsky cisár Sulla sa nemohol zbaviť tohto hmyzu. Viedol zlý život a na jeho tele súčasne žili tisíce rôznych parazitov, vrátane vši. Otroci ich mnoho dní česali, ale počet sania krvi zostal rovnaký.

nitov

Plemená vši znášaním vajec, ktoré sa spolu s kukonom nazývajú nits. Objavujú sa v mieste, kde sú dospelí zrelí jedinci, nie sú prenášaní z osoby na osobu.

Okolo vajca, ktoré vyrába samica, sa vytvára špeciálna lepiaca škrupina. Je to vďaka nej, že sa mu podarí pripojiť vajíčko na ľudské vlasy. Pravidlom je, že na každej srsti môže byť len jedna nit. Vzhľadom na prítomnosť tejto lepiacej látky je veľmi ťažké odstrániť vajíčka z vlasov.

Zvonka sa podobajú lupinámv porovnaní s dospelými majú veľmi malú veľkosť, takže sú po dlhú dobu nepostrehnuteľné. Avšak pri dôkladnom preskúmaní povrchu hlavy sa najprv zistí prítomnosť vajíčok a nie dospelých. To je vysvetlené tým, že sú neustále na vlasoch, nepohybujú sa ako dospelí paraziti na koži.

Nity vo veľkostiach dosahujú 0,4-2,0 mm v hlave a tele vši, 0,4 mm v hlave. Všetky vajcia sú najčastejšie belavé škrupiny. Tvar pripomína krútené lano. Spodné prádlo vši nits asi 0,5 mm, podlhovasté, môžete ich nájsť v záhyboch oblečenia a nábytku. Hlava - veľmi podobná lupinám. Ale vajcia pubic nits majú tmavú farbu, ostré hrany.

Ako odlíšiť mŕtvych od žijúcich nits, prečítajte si na našich webových stránkach.

Vlastnosti štruktúry pod mikroskopom

S nárastom jednotlivcov, môžete vidieť všetky oddelenia a ich štruktúru v detaile. Napríklad ako vyzerá prepichovacie zariadenie tohto parazita. Pozostáva z 3 hlavných orgánov:

 • otvorenie úst, kde sa nachádzajú chitínové háčiky, ich funkciou je prilepiť sa na povrch ľudskej kože;
 • bodce - piercing ihly (3 kusy) spojené v žihadle;
 • faryngeálna trubica - druh pumpy, prenáša krv z úst do čreva.

Tiež, keď skúmame vši pod mikroskopom, je možné jasne vidieť vzorované obrysy tela, klky, segmenty antén, háčiky na nohách, segmenty a dizajn brucha.

Subkutánne vši

Je to už dlho známe vši sú vonkajší parazitický hmyz. Ich telo nie je prispôsobené na preniknutie do pokožky osoby, ale môže sa ľahko držať na vlasoch a držať sa ich silných nôh. Aj keď hmyz náhodne odmietne otvoriť ranu, potom sa ponáhľajte von. Je pozoruhodné, že larvy vši nemôžu existovať pod kožou svojho hostiteľa. To znamená, subkutánne vši neexistujú.

Odkiaľ potom pochádza pojem „podkožné vši“? Pre tieto druhy hmyzu sa často používajú svrab (kliešte), pretože spôsobujú podobné príznaky. Takže, človek si všimne svrbenie, vzhľad vredov a pľuzgierov na koži, ale zároveň nemôže pochopiť dôvod ich výskytu.

Ako vyhľadávať a ako odstrániť z vlasov

Ak máte podozrenie na infekciu vši na prvom mieste, musíte starostlivo preskúmať pokožku hlavy. Je potrebné, aby sa hrebene vlasov tlačili na vrch a boky, starostlivo skúmali kožu a korene.

Ďalším spôsobom je použitie hrebeňa s častými zubami a pokúsiť sa rozčesať parazity. V každom prípade, ak starostlivo skúmate pacientovu kožu, vidíte voľným okom vši.

Dávajte pozor! Pri hľadaní parazitov kontrolujte suchú alebo mokrú hlavu.

Na mokré vlasy

Algoritmus pôsobenia pri odhaľovaní krvi v tomto prípade predstavuje:

 • Najprv musíte umyť vlasy šampónom a potom aplikovať veľké množstvo kondicionéra. Rozčesávajte vlasy hrebeňom so širokými zubami;
 • vymeňte hrebeň za hrebeň s častými zubami. Pri česaní by sa mali ľahko dotýkať pokožky hlavy a dostať sa ku koreňom vlasov;
 • Pomaly kefujte vlasy zhora nadol. Hmyz by mal zostať medzi zubami;
 • včas odstrániť vši;
 • Umyte si kondicionér po čistení vlasov po celej hlave.

Odporúčame čítanie: technika a pravidlá na česanie vši z hlavy.

Na suché vlasy

Keď identifikujete hmyz na suchých vlasoch, postupujte takto:

 • rozmotať hlavu vlasov pravidelným hrebeňom;
 • hrebeň s častými zubami, čistite si vlasy v malých oblastiach od koreňov nadol (strávte 3-4 krát na jednom mieste);
 • skontrolujte, či na hrebeni zostali paraziti;
 • hrebeň všetkých vlasov.

Na záver. Ak sa cítite svrbenie v rôznych časoch dňa, rany sa začali objavovať na vašej hlave, potom by ste mali vykonať vizuálnu kontrolu vlasových koreňov, urobiť dôkladné česanie.

Ak máte podozrenie na infekciu vši, musíte ísť do nemocnice na dermatológa alebo pediatera (pre deti) a okamžite začať liečbu. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť vši - spracovanie chemikálií.

Nasledujúce články môžu byť užitočné pre účinnú kontrolu vši a hnízd: t

 • ako sa bezpečne zbaviť vši počas tehotenstva;
 • aké sú riziká vši u ľudí, následky vši;
 • ako používať liek Plné známky (fullmarks), recenzie;
 • ako účinný je šampón Knicks z vši a hnízd;
 • návod na použitie spreja Pair Plus;
 • Najlepšie prostriedky na vši a nits u detí.

Loading...